Tepelné čerpadlo

Co je tepelné čerpadlo?
Tepelné čerpadlo je zařízení, které umožňuje získávat teplo z tzv. nízkopotenciálních zdrojů. Takovým zdrojem může být např. voda v řece, země nebo i okolní vzduch. Všechny tyto zdroje mají obvykle nižší teplotu než je ta, kterou potřebujeme získat, avšak tepelné čerpadlo z nich dokáže pomocí cyklu komprese a expanze plynu získat teplo a vytvořit teplotu kolem 55 °C.
Topný faktor, neboli poměr získané ku vynaložené energii je u tepelných čerpadel zhruba 3. To znamená, že ke získání 9 kW tepelné energie je třeba vynaložit přibližně 3 kW elektrické energie.
Druhy tepelných čerpadel
Tepelná čerpadla lze rozdělit do několika skupin podle toho, odkud čerpají teplo.
- Tepelné čerpadlo využívající energii z půdy
- Teplo se odebírá pomocí hadice, která je uložena zhruba 1,5 metru pod zemským povrchem a je dlouhá řádově desítky metrů (cca. 40 metrů výkopu na 1 kW tepelného výkonu čerpadla). Toto řešení je poměrně náročné na dostupnou plochu, avšak provedení výkopu je na druhou stranu relativně levné.
- Tepelné čerpadlo využívající energii z hlubinného vrtu
- Princip je obdobný jako u předchozího typu, ale místo dlouhého vedení uloženého nízko pod povrchem se energie získává z vrtu, který je řádově desítky metrů hluboký. To sice přináší vyšší pořizovací náklady, ale na druhé straně odpadá potřeba poměrně velké plochy.
- Tepelné čerpadlo využívající tepla venkovního vzduchu
- Teplo se získává ze vzduchu, který má většinu roku dostatečnou teplotu. S klesající teplotou vzduchu však účinnost tepelného čerpadla klesá, v mrazech je topný faktor jen něco málo přes 1,5.
Kromě uvedených typů ještě existují tepelná čerpadla která získávají energii např. z vodního toku, dvou studní nebo z odpadního tepla.
Jak to funguje?
Tepelné čerpadlo pracuje podobně, jako lednička. Ta však odebírá teplo ze svého vnitřního prostoru a ven do pokoje mírně topí. Tepelné čerpadlo naproti tomu odebírá energii zvenku a topí uvnitř.
Vezměme si jako příklad tepelné čerpadlo, které využívá hlubinný vrt. Z něj se získává teplo pomocí média, kterým je obvykle nemrznoucí směs. Ta se pomocí čerpadla prohání vrtem, kde se zahřeje na zhruba 4–8 °C. Takto ohřátá se dostává do tepelného čerpadla, kde ve výparníku předává teplo pracovnímu (chladícímu) médiu. Pracovní médium je látka s nízkým bodem varu, která ve výparníku expanduje, přičemž přechází z tekutého stavu do plynného, což je doprovázeno ochlazením. Díky tomu dokáže absorbovat teplo z teplonosného média, které se ochladí na teplotu pod bodem mrazu a je čerpáno zpět do vrtu, aby se opět zahřálo. Pracovní médium je poté stlačeno kompresorem, čímž dojde k jeho zkapalnění a zároveň zahřátí na teplotu kolem 55 °C. Takto zahřáté pak ve výměníku ohřívá vodu, která slouží k vytápění či ohřevu TUV. Tím se pracovní médium o několik stupňů ochladí. Poté se opět dostává do výparníku, kde expanduje a celý cyklus se opakuje.